Montaż płyt poliuretanowych

płyty poliuretanowe jak kłascMontaż płyt poliuretanowych jest bardzo prosty. Można to zrobić samemu, jednak oczywiście najlepiej powierzyć to zadanie dekarzowi. Nawet ekipa nie mająca doświadczenia w kładzeniu tego materiału może szybko nauczyć się (niestety mało ekip dekarskich miało już doświadczenie z płytą PIR).

Potrzebujemy do tego oprócz płyt wkrętów stalowych (niektórzy wybierają wkręty plastikowe). Wkręty powinny być raczej na tzw. torksa i mieć odpowiednia długość. Na 1 m2 płyty potrzebujemy ok. 2 wkręty (może być nieco więcej przy bardziej skomplikowanym dachu).

Montaż nakrokwiowy

Jeśli montujemy ocieplenie grubości 6 cm bezpośrednio na krokwie, wkręt powinien mieć ok. 16-18 cm. Jeśli montujemy płytę PIR na deskowanie (nie ma przeciwskazań, by tak robić), wkręt powinien być nie krótszy niż 20 cm. Warto kupować wkręty w hurtowniach śrub (np. AsMet), są tam bowiem tańsze. Tego typu wkręty są jednak też dostępne w sklepach typu Castorama, Leroy Merlin czy większych składach budowlanych.

kładzenie płyt PIR z poliuretenuMontaż wygląda następująco. Płytę kładziemy na krokwiach (lub deskach od deskowania), „przygniatamy” kontrłatą i przykręcamy poprzez kontrłatę wkrętem do krokwi. Ważne by płyta była przykręcona do krokwi (a nie np. do deski od deskowania) i nie ruszała się. W montażu pomagają płyty frezowane (czy na pióro wpust), ponieważ nachodzą na siebie. Szczeliny między płytami wypełniamy pianką montażową w celu uszczelnienia.

Na płytę warto dodać folię paroprzepuszczalną (membranę dachową). Płyty możemy oczywiście docinać. Wystarczy do tego zwykła piła.

 

Montaż międzykrokwiowy i podkrokwiowy

Zaleca się, by raczej nie łączyć ocieplenia z płyty PIR z ociepleniem z wełny mineralnej. Dlatego jeśli zdecydowaliśmy się na ocieplenie nakrokwiowe z płyty poliuretanowej, to najlepiej zastosować między krokwiami również płytę warstwową z poliuretanu lub np. styropian. Chodzi o to, by nie był to materiał paroprzepuszczalny (cała wilgoć w tym wypadku jest odprowadzana przez wentylację). Jeśli chcemy zaoszczędzić można skorzystać z oferowanego przez nas granulatu poliuretanowego. Jest to bardzo tani, choć szerzej nieznany jeszcze materiał do ocieplania.

W przypadku zastosowania uprzednio ocieplenia nakrokwiowego, zwykle nie ma już potrzeby ocieplania podkrokwiowego. W zależności od zastosowanej grubości płyty PIR na krokwie i parametrów cieplnych, jakie chcemy otrzymać, powinniśmy dobrać grubość płyty. Dla poddaszy mieszkalnych zaleca się obecnie ok. 25 cm ocieplenia z wełny mineralnej (czyli ok. 15 cm ocieplenia z płyty poliuretanowej). Jeśli nakrokwiowo zastosowaliśmy 6 cm, między krokwie powinniśmy umieścić ok. 8 cm płyty PIR.

W celu montażu międzykrokwiowego lub podkrokwioego powinniśmy użyć  rusztu nośnego z drewna lub profili stalowych przymocowywanych do krokwi. Między jego elementami umieszcza się płyty. Szczeliny między płytami uszczelniamy pianką montażową.

Możecie Państwo także zamówić płytę z pokryciem kartongipsowym z jednej strony.

Tagi: , , , , , , , , , , ,